Arlabunakti!

13.08.2020

Arlabunakti!

Pastāv stereotips, ka naktī būtu jāguļ vismaz astoņas stundas, taču tas ir subjektīvs apgalvojums. naktsmiera ilgums ir atkarīgs no daudziem faktoriem, tai skaitā miega kvalitātes.

Konsultē Ivanda Krastiņa,

farmaceite, Apotheka aptiekas vadītāja

  • Miega laikā organismā notiek daudz procesu – atjaunojas muskuļu šūnas, ādas šūnas, bet paši svarīgākie procesi noris centrālajā nervu sistēmā.
  • Ja ir nepilnvērtīgs miegs, nākamajā dienā ir grūtības koncentrēties, ātri domāt un reaģēt, analizēt situācijas, paredzēt un saplānot notikumus, ir pastiprināts nogurums, samazinās darba kvalitāte un slikta oma.
  • Izšķir divas galvenās miega fāzes – ātro un lēno viļņu miegu. Par viļņiem šajā gadījumā dēvē impulsus galvas smadzenēs. Naktsmiera laikā katru miega fāzi mēs piedzīvojam vairākas reizes. Ātro viļņu miega fāzē pastiprinās asins pieplūde smadzenēm un impulsu aktivitāte ir līdzīga kā nomodā. Šīs fāzes laikā tiek apstrādāta un sakārtota dienas laikā apgūtā informācija. Lēno viļņu miega fāzē miegs pakāpeniski kļūst dziļāks, līdz sasniedz dziļā miega fāzi, kas veido ap 50% kopējā naktsmiera.
  • Par nepietiekamu miegu var dēvēt četru vai mazāk stundu naktsmieru. Diemžēl pat salda diendusa nespēj kompensēt nepietiekamas miega stundas. Pasnaužot pārdesmit minūtes, smadzeņu impulsi ir gandrīz tikpat intensīvi kā nomodā, un organisms nenonāk lēno viļņu miega fāzē.
  • Ļoti svarīga ir miega higiēna. Iet gulēt ieteicams ne vēlāk kā 11 vakarā, guļamistabā jābūt svaigam gaisam, uz nakti nevajadzētu pārēsties, gultā nevajadzētu risināt dienā izveidojušās problēmas.

Ja, ievērojot visus kvalitatīva miega priekšnosacījumus, tomēr neizdodas uzlabot miega kvalitāti, noteikti ir jāapmeklē ģimenes ārsts, kurš nepieciešamības gadījumā novirzīs pie atbilstoša speciālista.