Lutini matus un ādu!

13.08.2020

Lutini matus un ādu!

Sākoties rudenim, malā jānoliek visi vieglie vasaras krēmi, jo turpmāk pats svarīgākais uzdevums būs ādu pabarot. Un nedrīkst aizmirst pienācīgi parūpēties arī par matiem.

Konsultē Beāte Kaminska, farmaceite, Apotheka Jaunā Teika vadītāja

Ādas kopšana

Āda aukstuma etekmē kļūst raupja, plaisā, kļūst sausa, un rodas velkoša sajūta, kas rada diskomfortu. Tāpēc galvenā uzmanība jāpievērš ādas papildu barošanai. Dažkārt šķiet, ka tā ir nebeidzama cīņa ar ādas sausumu, bet, tiklīdz spēj izprast, kāpēc tā notiek un kā ar to cīnīties, puse no uzvaras jau ir rokā! Ziemā mazāk aktīvi kļūst arī zemādas tauku dziedzeri, samazinās ādu aizsargājošais hidrolipīdu slānis un āda kļūst plānāka, tādēļ ieteicams lietot ādas barjeru atjaunojošos līdzekļus. Arī straujas temperatūras izmaiņas ādai rada lieku stresu, tāpēc ziemā jāizvairās no karstas dušas. Tiklīdz gaisa temperatūra krītas, arī mitruma līmenis krītas, paralēli tam iekštelpās tiek ieslēgta apkures sistēma, un mūsu āda, ja par to neparūpējas, kļūst sausa. Ieteicams apkures sezonas laikā lietot gaisa mitrinātājus, kas ne tikai palīdzēs saglabāt ādas mitrumu, bet arī neļaus izžūt elpceļu gļotādai, tādējādi saglabājot organisma dabisko aizsargbarjeru pret vīrusiem. Lielisks palīgs cīņā ar sauso gaisu ir termālais ūdens, kas satur minerālsāļus un mikroelementus. Tas ne tikai paaugstina ādas aizsargspējas, bet arī stimuli ādas atjaunošanos. Termālo ūdeni var kombinēt ar dažādiem ādas kopšanas līdzekļiem: lietojot to zem dienas krēma, lai uzlabotu krēma iedarbību, izsmidzinot to pēc dekoratīvās kosmētikas uzklāšanas, pastiprinot tās noturību, kā arī dienas laikā to var izsmidzināt uz sejas, lai atsvaidzinātu sejas ādu un pasargātu to no sausā gaisa.

Ādas barošanai vienmēr ieteicams izvēlēties līdzekļus, kas ir atbilstoši ādas tipam. Krēmi var būt bagātināti ar hialuronskābi, keramīdiem, glicerīnu un enzīmiem. Nepieciešams sejas ādu reizi nedēļā attīrīt, pabarot ar maskām, kas sniegs intensīvāku mitrināšanu. Jāpatur prātā, ka dienā nepieciešams izdzert 1,5–2 l ūdens.

Skaistiem matiem

Ziemā arī mati vairāk jābaro, nevis jāmitrina. Ziemā mums trūkst vitamīnu, ko vasarā uzņemam ar pārtiku, tāpēc arī mati prasa, lai kopjošie līdzekļi saturētu vitamīnus, barojošas eļļas, augu ekstraktus. Ieteicams izvēlēties matu piepildošas, struktūru atjaunojošas maskas, kuru sastāvā ir keratīns, šī sviests. Jāatceras, ka matiem ir jābūt pilnībā izžuvušiem, kad ejam ārā no mājas, un žāvēt tos vēlams zemākās temperatūras režīmā.

Atceries! Ādas, matu un nagu veselību ziemā palīdzēs uzlabot uztura bagātinātāji, kas satur antioksidantus, D vitamīnu, omega 3 un omega 9 taukskābes, kolagēnu, biotīnu.

Veseliem nagiem Ziemā vēlams nagus, īpaši kutikulu, pabarot ar jojobas vai skvalēna eļļu, jo tai piemīt ne tikai mitrinošas, bet arī pārklājošas un aizsargājošas īpašības, kas ir ideāli piemērotas aukstajiem ziemas mēnešiem. Derēs arī nagu kopšanas produkti, kas satur A un E vitamīnu. Tie stimulē naga augšanu un novērš tā lūšanu, slāņošanos. Aptiekās ir pieejamas barojošas lakas nagiem, kas atjauno nagā esošos proteīnus, padarot tos stiprākus un novēršot naga šķelšanos.

Atceries! Neej ārā uzreiz pēc kopjošās kosmētikas uzklāšanas – krēmam jāiesūcas ādā aptuveni 20–30 minūtes. Sejas ādu no sala labi sargā minerālie pūderi. Uzklāj to pirms došanās ārā. Arī ziemā spīd saule, tāpēc lieto krēmu vai pūderi ar SPF. Karsts ūdens sausina ādu, tāpēc izvairies no iešanas pārāk karstā vannā. Nevajadzētu lietot arī sintētisko vannas sāli un putas, kas var saasināt ādas problēmas.