Matu labsajūtai vasaras saulē

Matu labsajūtai vasaras saulē

Runājot tēlainos salīdzinājumos, galva ir kā zeme, kurai vasarā vairāk par visu ir vajadzīgs mitrums, citādi karstajā saulē tā zaudē spēkus, un tādā zemē nekas lāgā negrib augt.

Pats galvenais – mitrināt

Lai uzturētu matus un galvas ādu labā stāvoklī, labākā izvēle ir speciāli mitrinošie produkti, kas paredzēti matu un galvas ādas mitrināšanai un matu struktūras atjaunošanai. Jutīgai, sausai, niezošai galvas ādai komforta sajūtu palīdzēs atgūt mitrinošie līdzekļi, kas paredzēti jutīgai ādai (tos meklē aptiekās vai profesionālās kosmētikas piedāvājumā). Kad būs nomierināta galvas āda, arī mati jutīsies un izskatīsies daudz labāk. Papildus var izmantot arī matu eļļu, eliksīru, toniku, izsmidzināmu fluīdu vai kādu citu intensīvas iedarbības līdzekli. Tie pārklāj matus ar vieglu, neredzamu aizsargkārtiņu, kas palīdz uzturēt matos nepieciešamo mitruma līmeni un nodrošina aizsardzību pret vides kaitīgo ietekmi (ultravioleto starojumu, vēju, krasām temperatūras maiņām, sausu gaisu u. c.). Aizsargājot matus, tiek novērsta matu šķelšanās, matu krāsas izbalēšana un tos ir daudz vieglāk izķemmēt.

Noderīgi matu kopšanas knifiņi

  • Izmanto maigus šampūnus. Vasarā tauku dziedzeri galvas ādā strādā lēnāk, tāpēc mati tik ļoti netaukojas. Lieto maigus vieglas konsistences šampūnus un balzamus, kas satur mitrinošas vielas, keratīnu un B grupas vitamīnus, un saules aizsargfiltrus.
  • Izvēlies tieši sev piemērotu šampūnu. Noteicošajam faktoram jābūt ādas stāvoklim un tikai pēc tam – matu kvalitātei. Tātad, ja tev ir taukaina vai kombinēta galvas āda, izvēlies šampūnu taukainiem matiem, jo sausiem, bojātiem vai krāsotiem matiem paredzētie šampūni satur barojošas aktīvas vielas, kas galvas ādu un matus sataukos vēl vairāk.
  • Izskalo matus rūpīgi, lai šampūna vai balzama mazās daļiņas nepaliek matos. Kad mati izžūst, tās birst uz pleciem un izskatās kā blaugznas. Tās var radīt arī veidošanas līdzekļi, tāpēc matus vienmēr pirms mazgāšanas ieteicams rūpīgi izskalot. Nav vajadzīgs pretblaugznu šampūns, bet gan rūpīga matu skalošana.
  • Ja mati mitrā laikā izskatās pūkaini, izmanto balzamu, kuru var neizskalot no matiem. Tas palīdz mehāniski noslēgt mata kutikulu – nogludināt matu zvīņas, un rezultātā mati uzsūc mazāk ūdens.

Kopšanas plāns

  • Ja uzturies tiešos saules staros, ieteicams lietot saules aizsarglīdzekļus. Piemēram aptiekās pieejami saules aizsarglīdzekļi aerosola formā, tos ērti lietot arī matu aizsardzībai. Tie kopj un aizargā ne tikai ādu, bet arī matus.
  • Pirmo funkciju nodrošina šampūns, nomazgājot no matiem netīrumus, tauku sebumu, sāls, hlora un saules aizsarglīdzekļu smalkās daļiņas.
  • Balzams un maska mitrina matus, atjauno to struktūru un aizver mata zvīņas.
  • Ejot saulē, ir jālieto līdzeklis ar aizsargfiltru – sprejs, kas jāizsmidzina mitros matos, vai matu eļļa, ko ieteicams lietot pirms ilgākas uzturēšanās tiešas saules staros, piemēram, sauļojoties pie jūras. Aizsargfiltri noslēdz matu struktūru, lai saule un UV stari nebojātu matu struktūru. Tas pasargā gan dabiskus, gan krāsotus matus no izbalošanas un gādā, lai mati nezaudētu elastību un spīdumu.
  • Ik pēc 2–3 matu mazgāšanās reizēm lieto matu masku.

Ja matus žāvē vai veido ar karstajiem rīkiem (fēnu, lokšķērēm, matus taisnojošo pannu vai gludekli u. c.), noteikti jālieto speciālais līdzeklis matu aizsardzībai pret karstumu (termoprotector). Kopšanas līdzekļi, kas aizsargā matus no karstuma sastāvā ir vielas, kas aptver katru matu, veidojot ap matu aizsargplēvīti, radot noturīgu aizsargslāni pret karstuma iedarbību. Tā neļaujot matiem karstumā zaudēt dabisko mitruma līmeni un kļūt sausiem.