Saules glāsti

13.08.2020

Saules glāsti

Saules aizsargkrēmi ir ādas labākais draugs vasarā. bet kā neapjukt plašajā piedāvājumā un atrast sev piemēroto?

Uzskats, ka brūni nosauļota āda vienmēr ir veselīgāka nekā bāla, ir maldīgs. Lai aizsargātu šūnu DNS no saules kaitīgās ietekmes, āda pastiprināti ražo pigmentu melanīnu, kas padara ādu tumšāku, biezāku, un iesauļota āda izskatās vecāka. Sliktā ziņa – šūnām nodarītais UVS kaitējums uzkrājas un summējas. Regulāri sauļojoties, ādas dabiskā aizsargsistēma gadu gaitā tiek sabojāta. Pirmās pazīmes sāk izpausties ap 35 gadu vecumu kā priekšlaicīga ādas fotonovecošana – ādas sausums, elastības zudums, grumbas, hiperpigmentācija utt. –, bet pēc 50 tas progresē aizvien straujāk. Saules UVS radītais šūnu bojājums aizvien biežāk izraisa ļaundabīgu veidojumu attīstību, tāpēc dermatologi uzstājīgi aicina gādāt par ādas aizsardzību.

Modernie aizsargfiltri

Saules krēmos izmanto divu veidu aizsargfiltrus.

Minerālu/neorganiskos filtrus veido cinka oksīds, titāna dioksīds, un šo filtru daļiņas kā spogulis uztver un atstaro UV starojumu no ādas virsmas. Dažkārt pludmalē var manīt cilvēkus ar baltu krēma kārtiņu uz ādas – visticamāk, viņš lieto šādu minerālu krēmu. Jaunākās paaudzes krēmos šos minerālus pievieno sasmalcinātus smalkās nanodaļiņās, lai krēms nebūtu pamanāms.

Organiskos/ķīmiskos filtrus veido savienojumi, kas satur oglekli (populārākie ir avobenzons, oksibenzons, HMS). Tie iesūcas ādā un absorbē UVS uz savas virsmas, pakāpeniski pārveido to par siltumu, kas izdalās uz ādas.

Ideālais aizsargkrēms?

Aptiekas konsultants palīdzēs izvēlēties piemērotu aizsarglīdzekli arī tad, ja pašam šajā jomā nav īpašu zināšanu, bet ir skaidri jāzina, kam krēms tiks lietots – sejai vai ķermenim. Jāsaprot arī, kāds ir ādas tips un cik liels saules aizsardzības faktors (SPF) tam nepieciešams. Jāpievērš uzmanība arī UVB filtram - šis starojums rada ādas apdegumus un var izraisīt ādas vēzi.

Neaizmirsti par bērnu!

Bērni ir vēl jutīgāki pret UV stariem nekā mēs. Un, tā kā viņi vairāk uzturas saulē, biežāk arī apdeg. Patiesībā vairāk nekā trīs ceturtdaļas no visas dzīves apdegumiem iegūstam tieši bērnībā un jaunībā. Bērniem obligāti jāuzklāj aizsargkrēms (jo spēcīgāks, jo labāk) un vēlams uzvilkt kokvilnas krekliņu, cepuri un kvalitatīvas saulesbrilles. Bērnam krēmu vislabāk uzklāt jau brītiņu pirms došanās saulē, otro reizi – pusstundu pēc tam, kad bērns jau bijis saulē. Pēcāk krēms jāatjauno pēc vismaz 2 stundām. Ja bērns peldas – pēc katras ūdensprieku reizes.

Saules krēma izvēle, ņemot vērā ādas tipu

Taukainai un kombinētai ādai gels, želeja, krēms, fluīds, akvafluīds.

Sausai ādai krēms, eļļa ar mitrinošām un barojošām īpašībām.

Jutīgai ādai pieniņš, losjons, želeja.

Nobriedušai ādai krēms, želeja, losjons.

Alerģiskai ādai krēms vai želeja pret saules alerģiju ar SPF 50.